Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się głównie z usuwaniem (wyrywaniem) zębów. To jednak dziedzina stomatologii, która obejmuje o wiele więcej zabiegów.  Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi w naszym gabinecie są ekstrakcja zęba, nacinanie ropni, usuwanie torbieli czy resekcja wierzchołków korzeni.

Chirurgia wspomaga również inne dziedziny stomatologii. Jedną z nich jest implantologia. Nasi specjaliści poradzą Państwu jaki rodzaj implantu będzie dla Państwa najlepszym rozwiązaniem. Współpracujemy z najlepszymi producentami implantów na Świecie

Większość zabiegów wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Na specjalne życzenie pacjenta (lub w przypadku sugestii stomatologa-chirurga) istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym – pod okiem lekarza anestezjologa.

Przed każdym zabiegiem chirurgicznym wykwalifikowany chirurg-stomatolog udziela konsultacji, na której dobierany jest dla Państwa odpowiedni plan leczenia. Lekarz zasugeruje również dobór materiałów i wybór odpowiedniego znieczulenia. Wszystko to z myślą o Państwa komforcie.

Współpracujemy z najnowocześniejszymi placówkami w Polsce. Zawsze staramy się konsultować trudne przypadki z doświadczonymi specjalistami z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Są Państwo w dobrych rękach.

Ekstrakcje zęba 

W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie uratować zęba i konieczna jest jego ekstrakcja (wyrwanie, usunięcie). Zabieg ten polega na odpowiednim oddzieleniu zęba od otoczenia i ekstrakcji go z zębodołu. Zabieg ten najczęściej stomatolog wykonuje wykorzystując znieczulenie miejscowe, aby zachować kontakt z pacjentem.

Właśnie ten kontakt, współpraca są bardzo ważne podczas usuwania zęba i pozwalają uniknąć niepotrzebnych powikłań. Nowoczesna medycyna pozwala również na usuwanie zębów z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego. Decyzja na ten temat zapada na konsultacji chirurgicznej, na której dentysta i pacjent wspólnie dobierają odpowiednie leczenie.

Operacyjne ekstrakcje zębów 

Taki zabieg wykonuje się jeżeli u stomatolog stwierdzi u pacjenta pozostawione korzenie zębów lub zęby zatrzymane. Zęby zatrzymane są bardzo często spotykane u pacjentów. Są to zęby niewyrżnięte (mimo zakończonego rozwoju) zupełnie niewidoczne lub widoczne tylko częściowo. Są to najczęściej popularne „ósemki” – czyli zęby mądrości. Są to ostatnie zęby po obu stronach obu szczęk. Zwykle rosną one jako ostatnie (16-20 rok życia), ale u niektórych pacjentów mogą się nie pojawić wcale, ze względu na fakt, iż w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca. Takie zatrzymane zęby mogą sprawiać pacjentowi ból okresowy, bądź stały – co jest dość nieprzyjemne i nie pozwala prawidłowo funkcjonować.

Operacyjna ekstrakcja jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż zwykłe usunięcie zęba. Taki zabieg zwykle wymaga użycia skalpela i trwa zdecydowanie dłużej. Jeżeli konieczne jest usunięcie na raz kilku zębów mądrości nasi specjaliści proponują pacjentom wybór znieczulenia ogólnego, gdyż jest to zabieg długotrwały i dość uciążliwy dla pacjenta. Oczywiście nad przebiegiem zabiegu oprócz stomatologa czuwa wykwalifikowany anestezjolog.

Ze względu na mniejszą ilość powikłań u pacjentów w wieku 16-19 lat, zaleca się w tym wieku wizyty kontrolne, podczas których stomatolog oceni stan zębów mądrości i zdecyduje o ich pozostawieniu lub ewentualnej ekstrakcji.

Dłutowanie 
Germektomia 
Resekcja wierzchołka korzenia czyli usuwanie stanów zapalnych 

Resekcja korzenia to zabieg, w którym stomatolog w chirurgiczny sposób odcina wierzchołek korzenia zęba i usuwa wszelkie stany zapalne, zabezpieczając korzeń tak, aby zapobiec powstawaniu kolejnych zmian zapalnych. Następnie, w miejsce zaleczonych (usuniętych) zmian chorobowych, chirurg odbudowuje kości, najczęściej z zastosowaniem biomateriałów stymulujących odbudowę kości. Taka procedura pozwala uratować leczony ząb. Tylko niewielki procent pacjentów musi się liczyć z ekstrakcją.

Taki zabieg jest często wskazany w wypadku:

  • powtórnego leczenia endodontycznego
  • leczenie endodontyczne (kanałowe) nie jest możliwe – ze względu na budowę jednego z kanałów
  • leczenie miejscowe zęba nie przynosi rezultatu (stan zapalny nie znika)


W dobie szybkiego rozwoju stomatologii powyższy zabieg jest coraz rzadziej stosowany.  Współpracujemy  z placówkami, które wykorzystują najnowszy sprzęt endodontyczny (mikroskopy oraz inne narzędzia endodontyczne). Gdy stomatolog napotka na poważne zmiany anatomiczne w budowie korzenia – konsultuje się ze specjalistami. Pozwala to uniknąć poważnego leczenia chirurgicznego. Wszystko to z myślą o naszych pacjentach!

Czy zabieg jest bolesny?
W naszym gabinecie zabieg resekcji wykonujemy przy znieczuleniu miejscowym. Stomatolog zawsze ostrzega pacjenta, iż po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk. Zaleca się przyjmowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych oraz chłodnych okładów. Nieprzyjemne objawy zniakają zazwyczaj w ciągu kilku dni. Zdarzają się niekiedy przypadki, że u niektórych pacjentów występują długotrwałe obrzęki, gorączka lub silny ból. W takim przypadku prosimy od razu skontaktować się z naszym gabinetem w celu umówienia wizyty kontrolnej u chirurga.

Urazy zębów 

Leczenie chirurgiczne często występuje u pacjentów, którzy doświadczyli urazów zębów podczas np. uprawiania sportu lub w nieszczęśliwych wypadkach losowych. Nie każdy uszkodzony ząb można uratować, ale zalecamy jak najszybsze zgłoszenie się do stomatologa-chirurga. Im szybciej to zrobimy, tym większa jest szansa, że uszkodzony ząb da się zachować. Dentysta oceni czy ząb nadaje się do odbudowy podczas leczenia zachowawczego lub protetycznego, czy kwalifikuje się do natychmiastowego usunięcia (części lub całości zęba).

Raszyn, ul. Słoneczna 7a
tel. 22 720 50 83
kom. +48 604 57 57 02
e-mail: raszyn@klinikadentmed.pl

Raszyn
W-wa, ul. Macieja Sarbiewskiego 2 m 35
tel. 22 833 32 88
tel. 22 833 68 30
e-mail: warszawa@klinikadentmed.pl

 

Warszawa